Batman Ticaret Borsası, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile “Acentelik Sözleşmesi” imzaladı.

Batman Ticaret Borsası, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile “Acentelik Sözleşmesi” imzaladı.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş’nın faaliyete geçmesiyle birlikte ülkemizde bulunan lisanlı depolarda mevcut ürünlerin elektronik ortamda alım satımının sağlayacak sistem devreye girmiştir. İstanbul menkul kıymetler borsası ile entegre olan sistem sayesinde Türkiye’nin tarım ürelerinin alım satım işlemleri tek tuşla yapılabilecek, yatırım aracı olarak kullanılabilecektir.

Batman ve Siirt illerini kapsayacak şekilde TÜRİB’in tek acentesi olarak Batman Ticaret Borsası seçilmiştir. Batman Ticaret Borsasına başvuruda bulunan her tüzel ve gerçek kişi sistemin bir parçası olacak, dilediği zaman dilediği yerden elektronik ürün senetlerinde satın alabilecektir.

Batman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Arif GÜNEŞ “Üreticilerimiz ve yatırımcılarımız TÜRİB ile imzaladığımız sözleşme ile Lisanslı Depodaki ürünlerin alım satımı için Borsamız yoluyla başvuru yapabilecekler, bu sayede tarım ürünlerimiz tıpkı döviz, altın, menkul kıymetler, hisse senedi, vb. ürünler gibi bir yatırım aracı olacaktır. Sistem sayesinde ilimizdeki gerçek ve ya tüzel bir kişi ülkenin dilediği bölgesinde yatırım ve ya tüketim amacıyla zirai ürünü alabilecektir. Batman ticaret borsası olarak başta ilimizin ve üyelerimizin ticaretinin gelişmesi ve büyümesine katkı sunmak üzere bu sistemi kazandırdık. Üyelerimizin kayıt işlemlerinin biran önce yapması gerekmektedir.” ifadesini kullandı.